Parafia pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu

Kościelna Służba Mężczyzn Semper Fidelis

Kościelna Służba Mężczyzn Semper Fidelis

KSM Semper Fidelis przy naszej parafii powstała wiosną 1999 roku przed przybyciem Ojca Świętego Jana Pawła II do Gdańska. Podczas Mszy św. na Hipodromie w Sopocie przy zabezpieczaniu uczestniczyło 22 braci z naszej parafii. Obecnie jest nas 15 braci i 1 kandydat, naszym opiekunem jest ks. Mikołaj Dacko.
Do naszych najważniejszych zadań zgodnie z obowiązującym statutem należy pełnienie służby porządkowej w czasie parafialnych, dekanalnych i archidiecezjalnych uroczystości kościelnych. Wywiązujemy się z tego obowiązku uczestnicząc czynnie we wszystkich uroczystościach w naszej parafii: I Komunia św., Bierzmowanie, Triduum Paschalne, Rezurekcja, Boże Ciało, Odpusty, uroczystość Wszystkich Świętych, Boże Narodzenie, uroczystość św. Krzysztofa, nabożeństwa fatimskie. Zabezpieczamy również pielgrzymkę do Wejherowa i Swarzewa. Bierzemy udział w organizacji spotkań integracyjnych organizowanych dla naszych parafian z okazji odpustu i święta Joahima i Anny. Pomagamy również w wystroju kościoła na święta, w przygotowaniu ołtarzy na procesję Bożego Ciała i we wszystkich innych pracach na rzecz Parafii. Oprócz tego organizujemy Drogę Krzyżową brzegiem morza i 2 spotkania moderatorów w naszej parafii. Zabezpieczamy również rocznice kościelne w Gdyni i pomagamy przy procesji organizowanej przez Jezuitów w Gdyni.
Bracia biorą również udział w pracach innych grup parafialnych w Caritasie Parafialnym, Akcji Katolickiej oraz należą do Różańca. Z ramienia Caritasu dostarczamy bazie i bukszpan, z których panie wykonują palemki, oraz zboża, zioła i kwiaty na bukiety. Następnie pomagamy w rozprowadzaniu palemek i bukietów.
Nie tylko wspieramy wysiłki kapłanów w ich pracy duszpasterskiej, ale również dbamy o naszą formację religijną. Uczestniczymy, co miesiąc w spotkaniach moderatorów i zastępców w Oliwie, w dniach skupienia w Straszynie oraz w spotkaniach dla mężczyzn w Piekarach Śląskich. Bierzemy również czynny udział w drodze krzyżowej na Kalwarii Wejherowskiej oraz w procesji z Bazyliki Mariackiej na wzgórze św. Wojciecha.