Żywy Różaniec

W parafii św. Michała Archanioła działalność Róż Żywego Różańca datuje się od wielu lat, w kolejnych latach powstawały kolejne Róże. Obecnie działa 8 Róż, w tym 7 Róż żeńskich i 1 Róża męska, w sumie Żywy Różaniec tworzy 160 osób. Naszym opiekunem jest ks. Grzegorz Miloch.
Działalność Róż polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy Różańca świętego, przez każdego członka innej, aby utrzymać prawidłową ciągłość tej modlitwy w naszej parafii każda osoba odmawia jedną i tę samą tajemnicę do końca życia. Różaniec nie zastępuje nam Mszy św., nie konkuruje z Liturgią Godzin i Koronką do Miłosierdzia Bożego, ale jest wspaniałym i potężnym sposobem przeżywania wiary w żywej łączności z Maryją, z którą wędrujemy po drogach tajemnic naszego odkupienia. Papież Jan Paweł II w liście apostolskim Rosarium Virginis Mariae z 2002 roku napisał: „Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela”.
Róże Żywego Różańca spotykają się w każdy I czwartek miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu podczas Godziny Świętej i na Eucharystii. Odmawiamy II część różańca w różnych intencjach. Msza św. sprawowana jest w tym dniu w intencji wspólnoty Żywego Różańca i Rycerstwa Niepokalanej. Członkowie Żywego Różańca prowadzą modlitwę różańcową codziennie rano przed Mszą św. W każdy czwartek przed wieczorną Eucharystią kolejna Róża odmawia jedną część Różańca. Bierzemy również czynny udział w nabożeństwach Fatimskich, również w czasie Triduum Paschalnego adorujemy Pana Jezusa złożonego do ciemnicy i w Najświętszym Sakramencie przy grobie Pańskim. W naszej parafii w kwietniu przypada coroczna Wieczna Adoracja, podczas której czuwają poszczególne Róże. Każdego roku bierzemy udział w modlitewnych spotkaniach dekanalnych Żywego Różańca.
Nieustannie dziękujemy Bogu w Trójcy Jedynemu i Matce Bożej, że zgromadziła nas wokół Chrystusa.