Parafialny Zespół Caritas

Caritas Parafialna

Caritas przy parafii św. Michała Archanioła powstał 20 lat temu z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Tadeusza Koseckiego. Zespół składa się z 21 osób, a naszym opiekunem jest obecny proboszcz ks. Kazimierz Glama. Spotykamy się raz w tygodniu, gdy pełnimy dyżur w salce parafialnej. W tym czasie zapoznajemy się z różnymi problemami ludzi potrzebujących pomocy. Bierzemy również udział w szkoleniach i dniach skupienia organizowanych poza naszą parafią.
Praca Parafialnego Zespołu Caritas polega przede wszystkim na wspieraniu osób potrzebujących a jest to możliwe dzięki hojności naszych parafian. Zespół pozyskuje fundusze potrzebne na działalność statutową m. in. z ofiar składanych do skarbonki św. Antoniego, przez jałmużnę wielkopostną, sprzedaż świec Caritas oraz wiązanek na Niedzielę Palmową. Część funduszy przeznaczamy na talony żywnościowe, które rozdajemy w czasie cotygodniowego dyżuru osobom potrzebującym. Z zebranych środków możemy również zorganizować dla dzieci i młodzieży „zajączka”, „dzień dziecka” oraz „św. Mikołaja” ze słodkimi upominkami. W Wielkim Tygodniu oraz przed Bożym Narodzeniem przygotowujemy oraz wydajemy potrzebującym rodzinom i osobom samotnym paczki świąteczne. Każdego roku 11 lutego odwiedzamy ludzi chorych, a w razie potrzeby pomagamy w realizacji recept lekarskich. Bierzemy udział w akcji „tornister pełen uśmiechu” oraz 4 grudnia częstujemy wiernych „chlebkami św. Barbary”. Dnia 26 lipca w uroczystość św. Joachima i Anny organizujemy spotkanie w czasie, którego babcie i dziadkowie mogą miło spędzić czas przy grillu i słodkim poczęstunku.
Caritas włącza się również w pomoc przy zbiórkach pieniężnych do puszek dla potrzebującej młodzieży, na misje, pomoc w kataklizmach. Wszystkim, którzy zawsze chętnie nas wspierają składamy serdeczne podziękowanie, pamiętając w modlitwie o ofiarodawcach.
Naszą działalność pragniemy dalej kontynuować i rozwijać.