Parafia pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu

GŁOS KS.PROBOSZCZA

STYCZEŃ

Rozpoczynamy nowy 2018 rok i może warto się chwilę zastanowić jak wyglądał miniony rok 2017. Każdy z nas powinien sam dokonać analizy i wyciągnąć wnioski. Czy wspominam miniony rok miło, czy może był to rok pełen smutku i zmartwień? Może mam piękne wspomnienia, a może nie warto wspominać bólu i cierpienia. Nasza parafia 31 grudnia 2017 roku po Mszy św. o godz. 18,00 dziękowała Bogu, przepraszała i prosiła o Bożą pomoc na nowy rozpoczynający się rok. Co nam przyniesie i czego możemy się spodziewać? My tego nie wiemy, ale Bóg to wie. Możemy tak jak Hiob powiedzieć: „Bóg dał. Bóg wziął.” Ufajmy dobremu Ojcu, że cokolwiek nam ześle to zawsze jest to dla naszego dobra. W naszym życiu z radością przyjmujemy dobro, a rozgoryczenie czujemy, gdy spotyka nas coś złego. Bardzo często zapominamy za dobro dziękować, ale zawsze zwracamy się do Boga z pytaniem:, dlaczego? gdy dzieje się coś złego. Bóg kocha każdego z nas i wie, co jest dla nas dobre i ile możemy znieść. Pamiętajmy jednak, że to my mając wolną wolę podejmujemy decyzje i wybory w naszym życiu i potem bardzo często borykamy się z konsekwencjami naszych podjętych działań. Dlatego zaufajmy Bogu i z wiarą, nadzieja i miłością wkroczmy w 2018 rok. Niech Bóg nam błogosławi w tym nowym roku.

Jeszcze kilka słów na temat kolędy, czyli odwiedzin duszpasterskich. Kapłani jeden raz w roku udają się w odwiedziny do domów swoich parafian. Pragniemy w ten sposób spotkać się i bliżej poznać ludzi mieszkających na terenie naszej parafii. I z dotychczasowych doświadczeń z przykrością stwierdzam, że sporo rodzin szczególnie mieszkających na Dolnym Oksywiu (75 %) nie chce ze swoją parafią mieć nic wspólnego. Mieszkający tam ludzie nie wiedzą, do jakiej parafii należą i co się w niej dzieje. Tylko nieliczni uczęszczają na Mszę św. do naszego kościoła i przyjmują kolędę. Mówię to ze smutkiem, ponieważ jako jedna parafia i jedna wspólnota powinniśmy się jednoczyć i chociaż czasami w życiu tej wspólnoty powinniśmy uczestniczyć. Kończę te rozważania mam nadzieję na przebudzenie niektórych rodzin. Życzę naszej parafii jedności i zaangażowania w nasze wspólne dzieło, czyli jednej Rodziny Bożej. Na cały 2018 rok życzę również dużo sił, zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

Proboszcz Ks. Kazimierz Glama

LUTY

Rozpoczynamy już drugi miesiąc 2018 roku, a tak niedawno były święta Bożego Narodzenia i rozpoczynaliśmy odwiedziny duszpasterskie tzw. kolędy. Czas szybko leci, kolędy zakończone i już niedługo rozpocznie się Wielki Post. Podsumowanie kolęd i całego minionego roku będziemy mieli w połowie lutego po zakończeniu ferii zimowych. W czasie podsumowania przedstawię refleksje z kolęd i wszystkie spostrzeżenia, jakie nasuwają się nam kapłanom w czasie pracy duszpasterskiej. Teraz tylko chciałbym wspomnieć, ze do naszej parafii przyprowadziło się trochę nowych rodzin. Witamy Was wszystkich bardzo serdecznie w naszej wspólnocie parafialnej. Mam nadzieję, że znajdziecie swoje miejsce w parafii Świętego Michała Archanioła. Zapraszamy również do aktywnego włączenia się w życie naszej rodziny parafialnej. Jest u nas wiele prężnie działających wspólnot i mam nadzieje, że każdy znajdzie swój charyzmat do działania. Czujcie się u nas jak w swojej rodzinnej parafii, bo teraz to już jest wasza parafia.

W tym miesiącu, już niedługo będzie Środa Popielcowa. Wtedy też rozpoczniemy Wielki Post, szczególny okres wyciszenia i pokuty. Już teraz zaplanujmy i zarezerwujmy sobie czas na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Prosimy rodziców, aby pamiętali o Drodze Krzyżowej dla dzieci. Drodzy Rodzice pamiętajcie, że bez waszej pomocy dziecko nie przyjdzie samo do kościoła. Dlatego proszę przyjdźcie z dziećmi w Wielkim Poście w piątek na godz. 17,00. Niech te 6 tygodni Wielkiego Postu będzie dla nas czasem zbliżenia, a może i powrotu do Boga i momentem nawrócenia. Pamiętajmy, ze Jezus czeka na każdego z nas. On pokazał nam jak bardzo nas kocha i jak bardzo Mu zależy na każdym z nas. Teraz my pokażmy Jezusowi jak bardzo jesteśmy mu za wszystko wdzięczni. W jaki sposób możemy to pokazać? W jaki sposób pokażemy Jezusowi, że Go kochamy?

Proboszcz Ks. Kazimierz Glama