Parafia pw. św. Michała Archanioła w Gdyni Oksywiu

GŁOS KS.PROBOSZCZA

KWIECIEŃ

Rozpoczynamy miesiąc kwiecień. Jaki piękny jest pierwszy dzień tego miesiąca. Kwiecień zaczyna się od pięknego i największego święta chrześcijan – Zmartwychwstania Pańskiego. Jezus po swoim strasznym cierpieniu i śmierci powstaje z grobu. Pokazuje nam, że istnieje życie wieczne po śmierci. Takie jest życie z Bogiem, życie z Ojcem Niebieskim, który czeka na nas, bo przygotował dla nas mieszkanie w niebie. Tylko ja decyduje czy to mieszkanie będzie zajęte przeze mnie. Istnieje również druga możliwość, życie wieczne bez Boga. Jednak, kto świadomie wybiera życie wieczne w potępieniu, bez Boga? My wierne dzieci Boga Ojca, pragniemy jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga i poprawić swoje relacje z Ojcem w niebie. Uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych, które w tym roku poprowadził ojciec Łukasz z zakonu św. Franciszka. Zgodzicie się ze mną, gdy powiem, że były to naprawdę wspaniałe rekolekcje. Nauki były tak ciekawe, że można by słuchać ojca Łukasza jeszcze długo. Jednak zadajmy sobie pytanie:, co z tych nauk ja wyniosłem, czy wyniosłam coś dla siebie, dla mojego życia duchowego? Czy może po wysłuchaniu tych nauk dotarło do mnie, że muszę coś zmienić, coś poprawić w moim życiu? Na zakończenie rekolekcji ojciec Łukasz zapowiedział nam, że za rok przyjedzie do nas jego kolega, z którym razem jeżdżą na misje. Jak podkreślił rekolekcjonista za rok będziemy mieli jeszcze lepszego mówcę niż on. Myślę, że nie trzeba lepszej rekomendacji. Dlatego już dzisiaj zapraszam na rekolekcje wielkopostne, które zaczniemy od IV niedzieli Wielkiego Postu. Czasami słyszę głosy, że rekolekcje mogłyby zaczynać się w Niedzielę Palmową. Jednak uważam, że Wielki Tydzień powinien być już czasem, w którym skupiamy się na trzech dniach Triduum Paschalnego zakończonych Niedzielą Zmartwychwstania. Chciałbym zakończyć to słowo cytatem z Pisma Świętego. „Gdyby Chrystus nie zmartwychwstał daremna była by nasza wiara”. My wiemy, że Jezus zmartwychwstał i czeka na nas w niebie. Obyśmy się tam wszyscy spotkali, ja i Ty. Czego nam wszystkim życzę.

Proboszcz Ks. Kazimierz Glama

LUTY

Rozpoczynamy już drugi miesiąc 2018 roku, a tak niedawno były święta Bożego Narodzenia i rozpoczynaliśmy odwiedziny duszpasterskie tzw. kolędy. Czas szybko leci, kolędy zakończone i już niedługo rozpocznie się Wielki Post. Podsumowanie kolęd i całego minionego roku będziemy mieli w połowie lutego po zakończeniu ferii zimowych. W czasie podsumowania przedstawię refleksje z kolęd i wszystkie spostrzeżenia, jakie nasuwają się nam kapłanom w czasie pracy duszpasterskiej. Teraz tylko chciałbym wspomnieć, ze do naszej parafii przyprowadziło się trochę nowych rodzin. Witamy Was wszystkich bardzo serdecznie w naszej wspólnocie parafialnej. Mam nadzieję, że znajdziecie swoje miejsce w parafii Świętego Michała Archanioła. Zapraszamy również do aktywnego włączenia się w życie naszej rodziny parafialnej. Jest u nas wiele prężnie działających wspólnot i mam nadzieje, że każdy znajdzie swój charyzmat do działania. Czujcie się u nas jak w swojej rodzinnej parafii, bo teraz to już jest wasza parafia.

W tym miesiącu, już niedługo będzie Środa Popielcowa. Wtedy też rozpoczniemy Wielki Post, szczególny okres wyciszenia i pokuty. Już teraz zaplanujmy i zarezerwujmy sobie czas na Drogę Krzyżową i Gorzkie Żale. Prosimy rodziców, aby pamiętali o Drodze Krzyżowej dla dzieci. Drodzy Rodzice pamiętajcie, że bez waszej pomocy dziecko nie przyjdzie samo do kościoła. Dlatego proszę przyjdźcie z dziećmi w Wielkim Poście w piątek na godz. 17,00. Niech te 6 tygodni Wielkiego Postu będzie dla nas czasem zbliżenia, a może i powrotu do Boga i momentem nawrócenia. Pamiętajmy, ze Jezus czeka na każdego z nas. On pokazał nam jak bardzo nas kocha i jak bardzo Mu zależy na każdym z nas. Teraz my pokażmy Jezusowi jak bardzo jesteśmy mu za wszystko wdzięczni. W jaki sposób możemy to pokazać? W jaki sposób pokażemy Jezusowi, że Go kochamy?

Proboszcz Ks. Kazimierz Glama

STYCZEŃ

Rozpoczynamy nowy 2018 rok i może warto się chwilę zastanowić jak wyglądał miniony rok 2017. Każdy z nas powinien sam dokonać analizy i wyciągnąć wnioski. Czy wspominam miniony rok miło, czy może był to rok pełen smutku i zmartwień? Może mam piękne wspomnienia, a może nie warto wspominać bólu i cierpienia. Nasza parafia 31 grudnia 2017 roku po Mszy św. o godz. 18,00 dziękowała Bogu, przepraszała i prosiła o Bożą pomoc na nowy rozpoczynający się rok. Co nam przyniesie i czego możemy się spodziewać? My tego nie wiemy, ale Bóg to wie. Możemy tak jak Hiob powiedzieć: „Bóg dał. Bóg wziął.” Ufajmy dobremu Ojcu, że cokolwiek nam ześle to zawsze jest to dla naszego dobra. W naszym życiu z radością przyjmujemy dobro, a rozgoryczenie czujemy, gdy spotyka nas coś złego. Bardzo często zapominamy za dobro dziękować, ale zawsze zwracamy się do Boga z pytaniem:, dlaczego? gdy dzieje się coś złego. Bóg kocha każdego z nas i wie, co jest dla nas dobre i ile możemy znieść. Pamiętajmy jednak, że to my mając wolną wolę podejmujemy decyzje i wybory w naszym życiu i potem bardzo często borykamy się z konsekwencjami naszych podjętych działań. Dlatego zaufajmy Bogu i z wiarą, nadzieja i miłością wkroczmy w 2018 rok. Niech Bóg nam błogosławi w tym nowym roku.

Jeszcze kilka słów na temat kolędy, czyli odwiedzin duszpasterskich. Kapłani jeden raz w roku udają się w odwiedziny do domów swoich parafian. Pragniemy w ten sposób spotkać się i bliżej poznać ludzi mieszkających na terenie naszej parafii. I z dotychczasowych doświadczeń z przykrością stwierdzam, że sporo rodzin szczególnie mieszkających na Dolnym Oksywiu (75 %) nie chce ze swoją parafią mieć nic wspólnego. Mieszkający tam ludzie nie wiedzą, do jakiej parafii należą i co się w niej dzieje. Tylko nieliczni uczęszczają na Mszę św. do naszego kościoła i przyjmują kolędę. Mówię to ze smutkiem, ponieważ jako jedna parafia i jedna wspólnota powinniśmy się jednoczyć i chociaż czasami w życiu tej wspólnoty powinniśmy uczestniczyć. Kończę te rozważania mam nadzieję na przebudzenie niektórych rodzin. Życzę naszej parafii jedności i zaangażowania w nasze wspólne dzieło, czyli jednej Rodziny Bożej. Na cały 2018 rok życzę również dużo sił, zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

Proboszcz Ks. Kazimierz Glama